Damian Duda w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiada o służbie ratowników wolontariuszy, o życiu w okopach, o trudnych chwilach, ale i radosnych momentach przeżywanych na froncie.
Rosyjska agresja na Ukrainę
20 lutego przypada dziesiąta rocznica krwawych wydarzeń na Majdanie, a także dziesięć lat od rozpoczęcia wojny Rosji przeciwko Ukrainie, która miała swój początek w Donbasie. 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy można usłyszeć specjalne audycje i relacje nawiązujące do tych tragicznych wydarzeń. Polskie Radio w dniu napaści armii rosyjskiej na Ukrainę - jako pierwsze w Polsce - rozpoczęło emisję serwisów informacyjnych w języku ukraińskim oraz uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim. Polskie Radio dla Ukrainy, skierowane do ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie przed wojną, oraz obywateli Ukrainy na stałe mieszkających w Polsce, zostało uruchomione 17 marca 2022 roku.
Rosjanie bombardują miasta, giną cywile
Rosyjski agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta, zabijając żołnierzy i cywilów. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy ofiar, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.
Po dwóch latach bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Podczas wojny zniszczono lub uszkodzono, jak ocenił Bank Światowy, dwa miliony mieszkań, co stanowi około 10 proc. ogółu zasobów mieszkaniowych, a także 8400 km dróg krajowych i prawie 300 mostów.
Czytaj także:
Tytuł reportażu: "Dla Polski i Ukrainy"
Autor: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 23.02.2024 r.
Godzina emisji: 0.11
DS/ans/wmkor